Jury Nagrody "Archiwum Emigracji" ufundowanej przez Tadeusza Walczaka przyznawanej za pracę magisterską i doktorską na temat emigracji polskiej po 1939 roku w składzie: Janusz Kryszak, Jarosław Koźmiński, Wacław Lewandowski, Wojciech Ligęza, Krzysztof Pomian, Dobrochna Ratajczakowa, Anna Supruniuk, Mirosław A. Supruniuk na zebraniu w dniu 29 kwietnia 2002 roku przyznało nagrody za najlepsze prace.
Do oceny konkursowej zakwalifikowano dziewięć prac - pięć magisterskich oraz cztery doktorskie z sześciu ośrodków akademickich. Dwie prace zostały poświęcone wybranym aspektom - poetyce absurdu i grom intersemiotycznym - twórczości Stefana Themersona. Cztery zostały zdominowane przez wywód analityczny i skupiały się kolejno na zapatrywaniach Witolda Gombrowicza na sztukę, muzyczności poezji Stanisława Balińskiego, obrazie Kresów Wschodnich w powieściach Floriana Czarnyszewicza oraz obecności kobiet w życiu i twórczości Sergiusza Piaseckiego. Dwie kolejne miały charakter monograficzny i omawiały dorobek Róży Nowotarskiej oraz twórczość liryczną Wacława Iwaniuka. Praca ostatnia prezentowała problemy adaptacji repatriantów z Kazachstanu w Polsce.
Jury nagrodziło trzy prace - dwie doktorskie i jedną magisterską: dra Piotra Millatiego z Uniwersytetu Gdańskiego - Witold Gombrowicz wobec sztuki (nagroda), mgr Magdaleny Kozioł z Uniwersytetu Śląskiego - Muzyczność poezji Stanisława Balińskiego (nagroda) oraz dra Artura Pruszyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego - Gry intersemiotyczne w dziele Stefana Themersona (wyróżnienie).
Wręczenia nagród dokonał Prorektor UMK ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni - prof.
dr hab. Janusz Małłek podczas uroczystego otwarcia Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej
Tymon Terlecki - etos emigranta w dniu 9 maja 2002 roku w Sali Senatu im.
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu | Archiwum Emigracji | Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji |