"Szelest moich myśli" oraz "Esej malarski" - wystawy cyfrowe
Danuta Nawrocka Szelest moich myśli
Danuta Nawrocka – DaNa (1962). Artystka pozytywnych emocji
DaNa, ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Integrując rysunek z malarstwem stworzyła oryginalny styl, charakterystyczny tylko dla jej twórczości. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Obraz z cyklu Szelest moich myśli prezentowano między innymi w ramach 57. Biennale w Wenecji w 2017 r. w Pałacu Zenobio. Brała udział w XIII Światowym Sympozjum Sztuki Mosan Art Museum w Korei Południowej, a w 2018 r. prezentowała swoją twórczość na Międzynarodowej Wystawie w Art Museum of China w Hangzhou (Chiny).
Uczestniczyła w Międzynarodowym Projekcie „LABORATORIUM VENEZIA INTERNATIONAL EXHIBITION OF THE ARTS: The Amber Road and Forma Ovi” oraz w Berlińskim Festiwalu Sztuki „48 Stunden Neukölln” w Berlinie (2016r.). Wystawiała indywidualnie m.in. w Jang Eun Sun Art Gallery w Seulu, w Hernandez Art Gallery w Mediolanie, w Gukje Art Museum w Daegu, w Galerii Arsenał we Wrocławiu, Galerii OW ZPAP w Warszawie, w CSW w Toruniu, w Galerii OŁ ZPAP w Łodzi. Uprawia także Performance Art.
Jest laureatką wielu konkursów. Zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Hutę Szkła IRENA. Serie kolekcjonerskie z projektami autorstwa DaNy trafiły do ponad sześćdziesięciu krajów świata, w tym do rodziny królewskiej w Arabii Saudyjskiej.
Kolekcje prac DaNy znajdują się w posiadaniu między innymi Muzeum Mosan, Gukje Art Museum, Muzeum Daegu w Korei Południowej, Art Museum of China w Hangzhou (Chiny) oraz w zbiorach licznych galerii w Polsce, Mediolanie, Berlinie, Wenecji i Seulu.
Marta Nawrocka Esej malarski
Marta Nawrocka (1984), studia z zakresu Komunikacji Europejskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Warsztat malarski zdobywała w domu, pod okiem mamy artystki, a także jako uczestniczka plenerów i warsztatów malarskich, fotograficznych i filmowych. Prace swoje wystawiała na Politechnice Łódzkiej, w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu, w Bydgoszczy (performance), w lokalu artystycznym Tygiel w Gdyni, w Rezydencji Amerykańskiego Dyplomaty w Rabacie (Maroko).
Rozważania...
Malarstwo jest, obok pisania, moja potrzebą i koniecznością. Jest tym, co mnie wyzwala, daje wolność. To mój sposób wypowiedzi, komentarz na otaczający mnie świat i rzeczywistość, ale też konfrontacja tejże rzeczywistości z własnymi pragnieniami, marzeniami i tęsknotami. Bezustanny, nieskończony i palący proces dekonstrukcji, ale też rekonstrukcji, poukładania własnych myśli, wrażeń, refleksji. Sytuację, którą zastaję przetwarzam przez pryzmat własnych, subiektywnych kodów złożonych ze wspomnień i oczekiwań. To pewna, napisana przeze mnie, historia, legenda, mit i poezja.
Marta.
Szanowni Państwo,
w dniach 8-15 maja jak co roku zapraszamy na cykl imprez w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tegoroczna, siedemnasta edycja odbywa się pod hasłem „Zasmakuj w Bibliotece”. Jest to edycja wyjątkowa ponieważ wszystkie kreowane przez nas wydarzenia mają charakter online w związku ze światową pandemią.
Proponujemy Państwu na naszych stronach między innymi zwiedzenie cyfrowych wystaw, wysłuchanie i obejrzenie kilku ciekawych opowieści, rozwiązanie Quizu wiedzy o naszej bibliotece. Zapraszamy na dwa autorskie spotkania, a także do wzięcia udziału w otwartym warsztacie wideo tworzenia kolekcji i wystaw w Omeka.
Jako, że pragniemy zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznego Tygodnia Bibliotek „rozsmakować” Państwa w Bibliotece nie zabraknie kulinarnych przepisów prezentowanych przez Bibliotekarzy BU, a wybranych z zabytkowych zbiorów KPBC.
Serdecznie zapraszamy.
Zostańcie Państwo z Nami w domach!
Organizatorzy:
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
oraz