Powrót

"Noc na bank" - Międzynarodowa Noc Muzeów w Muzeum Uniwersyteckim

Kiedy: 14 maja 2016 r., godzina 18.00-24.00

Gdzie: Muzeum Uniwersyteckie, Collegium Maximum, Pl. Rapackiego 1

Wydarzenie na Facebooku

Program

Parter

1. Od Banku Rzeszy do Collegium Maximum. 110 lat budynku przy Placu Rapackiego 1


Po raz pierwszy prezentujemy historię budynku od czasów udostępnienia go jako Banku Rzeszy w 1906 r., poprzez okres międzywojenny, okupacji niemieckiej, czasów PRL-u, aż po przekazanie budynku Uniwersytetowi w 2003 r.


Na wystawie zobaczyć można oryginalne projekty, plany, rysunki, materiały ikonograficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego, Biblioteki Uniwersyteckiej oraz osób prywatnych. Główna część wystawy prezentowana jest w Sali Rektorskiej, pozostałe (głównie projekty przebudów wnętrz) można konfrontować z obecnym stanem w poszczególnych pomieszczeniach całego budynku.


Kurator: Sławomir Majoch

 

2. Prezentacja insygniów JM Rektora i portretów Rektorów UMK


3. Skarbiec (otwieranie drzwi skarbca, kwadrans przed każdą pełną godziną, począwszy od 18:45)


4. Przeładunek (z ekspozycją projektów i otwartego sejfu gabinetowego z końca XIX w.)


5. Wykład o historii i skarbach budynku oraz oprowadzanie kuratorskie


Prowadzenie: Sławomir Majoch, godz. 18:15, 20:15, 22:15.

 

I piętro

6. Życie Sztetla w sztuce Żydów polskich w XX w.

Ostatni dzień wystawy czasowej przygotowanej z okazji Dnia Judaizmu, który w roku 2016 obchodzony był w Toruniu. Sztetl to zdrobniała forma słowa shtot z jidysz, oznaczającego miasto, miasteczko. Najczęściej jednak owo sztetl to ledwo co więcej niż usługowy, handlowy rynek dla leżących na uboczu rolniczych regionów, na którym i wokół którego tętniło życie, odbywały się jarmarki i targi.


Artyści, których prace pokazywane są na wystawie interpretowali przeszłość na różne, często na kontrastujące ze sobą sposoby. Dla jednych życie rodzinnego miasteczka mogło być przedstawione tylko z zachowaniem realistycznych szczegółów, czasem wzmocnionych ekspresyjnym zestawieniem barw (Abel Pann, Józef Budko, Herman Struck, Szymon Karczmar, Stanisław Bender, Samuel Tepler), dla innych idealizacja i mitologizacja wydawały się jedyną formą zbiorowej pamięci (Efraim M. Lilien, Marc Chagall, Moshe Bernstein, Adam Muszka, Feliks Fabian, Devi Tuszyński). Ów kontrast pomiędzy rzeczywistością postrzegania i nostalgią wspomnień jest jednym z najważniejszych skutków traumy wywołanej wygnaniem.


Kurator: dr hab. Mirosław A. Supruniuk i in.


7. Oprowadzenie kuratorskie o godz. 19.00, 21.00 i 23:00.


8. Udostępnienie gabinetu reprezentacyjnego JM Rektora UMK

 

II piętro

9. Historia komputerów na UMK


Wystawa zorganizowana przez Uczelniane Centrum Informatyczne prezentująca kolekcję dawnych komputerów i sprzętu obliczeniowego UMK.


Kurator: Jerzy Bracha.

 

III piętro (poddasze)


10. Prezentacja unikatowej metalowej więźby dachowej wraz z jej planami