Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki to cykliczne wydarzenie propagujące ideę otwartości w nauce i edukacji. Biblioteka Uniwersytecka włączając się w Open Access Week przygotowała szereg interesujących imprez m.in. cykl wiadomości Open Access News. W dniach 23-27 października zostaną zaprezentowane inspirujące przykłady otwartych publikacji, narzędzi, platform e-learningowych itd., udostępnianych na licencjach Creative Commons lub w domenie publicznej. Zapraszamy do śledzenia naszego Open Access News.

Powrót

Open Access News : Wolność w chmurze

Wolność w chmurze i inne eseje / Eben Moglen

Wolność w chmurze - okładka książkiZbiór esejów poświęconych zagadnieniu wolnego oprogramowania i kultury autorstwa jednego z czołowych propagatorów ruchu otwartościowego wydany przez Fundację Nowoczesnej Polski.

Eben Moglen - profesor nauk prawnych na Uniwersytecie Kolumbii, doradca prawny Free Software Foundation. Wspólnie z Richardem Stallmanem jest głównym twórcą licencji GNU.

"Zamiast charakterystycznego dla stosunków lokalnych i narodowych odosobnienia i samowystarczalności — mamy dziś do czynienia z wielokierunkowością kontaktów międzyludzkich i powszechną współzależnością. I to zarówno w sferze produkcji materialnej, jak i intelektualnej. Dzieła indywidualnego intelektu stają się własnością wspólną. Nowoczesne społeczeństwo burżuazyjne z jego stosunkami produkcji, wymiany i własności, społeczeństwo, które wyczarowuje potężne środki produkcji i wymiany, jest niczym uczeń czarnoksiężnika niepotrafiący kontrolować piekielnych potęg, które przywołał swoim zaklęciem."

Dostęp online

Na licencji CC BY-SA 3.0 

 

 

 

Internetowy Atlas Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Internetowy Atlas Województwa Kujawsko-Pomorskiego - mapa

Interaktywna, ogólnodostępna aplikacja kartograficzno-tematyczna oraz geograficzno-statystyczna naszego regionu. Zawiera 140 podstawowych kompozycji mapowych, 430 map oraz ponad 6,5 tysiąca warstw tematycznych.

Dzięki funkcji tworzenia własnych kompozycji mapowych, istnieje możliwość kreowania przez użytkowników własnych interpretacji. W aplikacji zostały stworzone 51034 kompozycje. Własną kompozycję można zapisać oraz wygenerować z niej plik w formacie PDF, a następnie wydrukować.

Opracowaniem aplikacji zajmował się przez rok zespół naukowy Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uczelnianego Centrum Informatycznego UMK, wspomagany przez programistów z toruńskiej firmy 3w Design Team. Kierownikiem projektu był profesor Wojciech Wysota, a redaktorem naczelnym witryny profesor Zenon Kozieł. Aktualizacją zajmuje się Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku.

Polecamy mapę Region kujawsko-pomorski na tle Polski i Europy w nocy

Więcej na stronie głównej atlasu

Opublikowany w domenie publicznej.

 


BrainInfo

BrainInfo - zrzut ekranuBraininfo to interaktywna aplikacja do mapowania mózgu stworzona przez zespół naukowców z University of Washington. Zawiera 15000 terminów neuroanatomicznych, 9000 synonimów, 550 podstawowych struktur stworzonych na podstawie mózgu naczelnych (człowieka oraz Macaca facicularis).

Aplikacja umożliwia wyszukanie oraz zdefiniowanie danego fragmentu mózgu (poprzez termin wyszukiwaczy lub wskazanie wybranego obszaru), analizowanie jego modeli, a także opracowanie zdjęcia mózgu z własnych badań poprzez wpisanie w istniejący przekrój, automatyczne powiązanie nazw z poszczególnymi strukturami czy wyróżnienie kolorem. Tak przygotowane zdjęcia można zapisać i wykorzystać np. w prezentacji.

Polecamy Rotacyjny model 3D mózgu Macaca mulatta

Więcej na stronie głównej atlasu

Na licencji CC BY 3.0

 

Pierwsza pomoc w prawie autorskim. Jakie prawa posiada autor artykułu opublikowanego w czasopiśmie zamkniętym? 

Prawo Kultury - zrzut ekranuSerwis edukacyjny Prawokultury.pl w przystępny i rzetelny sposób informuje o wszelkich kwestiach związanych z prawem autorskim. W zakładce "Pierwsza pomoc" publikowane są pytania i odpowiedzi z tego zakresu.

Na pytania odpowiadają prawnicy: Krzysztof Siewicz, Alicja Rytel, Martyna Stefańska.

 

Więcej pytań i odpowiedzi 

Na licencji CC BY-SA 3.0


Imprezy Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

  • Warsztaty dla prawników uczelnianych z zakresu stosowania licencji Creative Commons. Prowadzący: dr Krzysztof Siewicz - prawnik oraz Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska. 27.10.2017, godz. 12.00, Biblioteka Uniwersytecka, sala nr 8.
  • Wywiady filmowane z naukowcami UMK, którzy otworzyli swoje zasoby
  • Specjalne wydanie Newslettera z okazji OAW
  • Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa jako przykład otwartego dostępu do zasobów regionalnych – prezentacja dla studentów historii regionalnej 40+. 24.10.2017, godz. 17.45, Biblioteka Uniwersytecka, sala nr 8.

Wywiady z naukowcami UMK, którzy otworzyli swoje zasoby

Open Access Week - inicjatywa i wydarzenia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu

Otwórz aby.... - wywiad z prof. Rajmundem Przybylakiem, Wydział Nauk o Ziemi UMK

Otwórz aby... wywiad z prof. Danielą Szymańską, Wydział Nauk o Ziemi UMK

Otwórz aby... wywiad z dr hab. Konradem Zacharzewskim, Wydział Prawa i Administracji UMK

Film promocyjny Open Access Week 2017

Film promocyjny Open Access Week 2017 (Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego)

Open Access Week 2017 w BU UMK - plakat

 

Open Access Week 2017 w bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu - plakat