kontakt z bibliotekarzem dziedzinowym:
tel. (+48-56) 611-44-04
Malgorzata.Żurawska@bu.umk.pl
Powrót
Academic Search Ultimate (EBSCOhost)
Academic Search Ultimate - baza jest rozszerzoną wersja bazy Academic Search Complete; zawiera ponad 9 tys. czasopism pełnotekstowych recenzowanych naukowo. Baza zawiera także magazyny, periodyki, raporty, książki, materiały audiowizualne ze wszystkich dziedzin nauki od astronomii, antropologii, biomedycyny, inżynierii, zdrowia, prawa, literatury, aż po matematykę, farmakologię, zoologię i wiele innych.
zakres tematyczny - dyscypliny będące przedmiotem studiów uniwersyteckich
zakres chronologiczny - 1865-
Zgodnie z warunkami licencji uprawniony użytkownik ma prawo pobierać, zapisywać i drukować artykuły w ilości odpowiadającej rzeczywistym potrzebom pracy naukowo-badawczej.
Polecane linki - geografia
Wyszukiwarki tematyczne
- AGRIS - wyszykiwarka zawierająca ponad 7 milionów odnośników bibliograficznych z zakresu nauk rolniczych
- BASE - wyszukiwarka zasobów naukowych z całego świata
- Google Scholar - wyszukiwarka zasobów naukowych z całego świata z cytowaniami
- Google Earth - jest to najbardziej zaawansowana aplikacja kartograficzna. Umożliwia przeniesienie się do dowolnego miejsca na Ziemi i wyświetlanie zdjęć satelitarnych, map, ukształtowania terenu, budynków 3D, głębin oceanów, a nawet odległych galaktyk
- Baza Demografia - baza została utworzona w celu zapewnienia użytkownikowi stałego dostępu do informacji statystycznych charakteryzujących sytuację demograficzną w Polsce..
Repozytoria
- Wirtualna Biblioteka Nauki - Jest to repozytorium pełnotekstowych czasopism polskich. Wśród nich szczególnie przydatna dla geografów baza AGRO, rejestrująca artykuły z polskich czasopism z zakresu nauk przyrodniczych, w tym również z nauk geograficznych, rolniczych i technicznych.
- Repozytorium Cyfrowe Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN - prezentowane są sukcesywnie digitalizowane publikacje wydane przez IGiPZ PAN oraz pozycje ze zbiorów CBGiOŚ, w tym zbiory z kolekcji Polskiego Towarzystwa Geograficznego (zgromadzone do 1953 roku), prof. Józefa Staszewskiego oraz historyczne mapy i atlasy. Projekt realizowany jest w okresie od stycznia 2011 do marca 2014 i finansowany ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Oś priorytetowa 2. Zawiera już ponad 1 200 publikacji.
Czasopisma
- Current Geographical Publications – Contents - darmowa baza dająca spis treści najnowszych numerów czasopism geograficznych z całego świata.
Portale
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
- Polskie Towarzystwo Geograficzne
- American Geografical Society
- American Meteorological Society
Katalogi
- Geographische Zentralbibliothek im Leibniz Institut fur Landerkunde - pod tym adresem znajduje się Centralny katalog niemieckich bibliotek geograficznych. Zawiera opisy 200 000 książek i czasopism w różnych językach. Wyszukuje się przez tytuł, autora, słowa kluczowe, tytuł czasopisma, serie, nazwę ciał zbiorowych, ISBN, ISSN.
- Map Collections/Library of Congress - znajduje się tu katalog bardzo bogatych zbiorów kartograficznych Biblioteki Kongresu.
- Centralna Biblioteka Geografii i Ochrony Środowiska - Centralna Biblioteka Geografii i Ochrony Środowiska notuje prace m.in. z geografii Polski i świata, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz innych pokrewnych dziedzin. Zawiera również zbiory kartograficzne. Internetowy katalog obejmuje całość wpływu książek od 1998 roku, podręczniki akademickie i wydawnictwa IGiPZ PAN. Sukcesywnie katalogowane są pozostałe pozycje. Zawiera ponad 1200 tytułów czasopism. Katalogowane są atlasy i wybrane mapy luźne.
Blogi
Bibliografie
- International Geographical Bibliography - Bibliograficzna baza danych rejestrująca artykuły z 300 czasopism, książki, materiały konferencyjne, mapy, atlasy.
- Bibliografia Geografii Polskiej - jest to baza tworzona w Centralnej Bibliotece Geografii i Ochrony Środowiska Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie. Indeksuje artykuły naukowe i popularnonaukowe w pracach z zakresu nauk geograficznych w tym: geografii Polski i świata, paleogeografii, geomorfologii, hydrologii, klimatologii, geografii gleb, ochrony środowiska, geografii historycznej, politycznej, ludności, miast i osiedli, społecznej, przemysłu i surowców mineralnych, rolnictwa, transportu i komunikacji, usług, zagospodarowania przestrzennego, ekorozwoju, turystyki i krajoznawstwa, kartografii oraz GIS. Obejmuje publikacje wydane w latach 1985-2008 i jest uzupełniana o kolejne, pełne lata.
- Bibliographia Cartografica - Internationale Dokumentation des kartografischen Schriftums. Bibliografia ta notuje 32. 000 artykułów z czasopism i prac zbiorowych, a także ponad 5 600 monografii z zakresu kartografii. Zawiera również linki do otwartych publikacji internetowych.