kontakt z bibliotekarzem dziedzinowym:
tel. (+48-56) 611-4482
istep@umk.pl
IEEE/IET Electronic Library (IEL)
Baza danych IEEE Electronic Library (IEL) na serwerze wydawcy IEEE Xplore udostępnia zasoby literaturowe Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) oraz część zasobów Institution of Engineering and Technology (IET) z zakresu informatyki, elektrotechniki, elektroniki oraz nauk pokrewnych.
Baza IEL zawiera czasopisma, materiały konferencyjne i normy. Od 1 stycznia 2021 r. z bazy IEL zostały wyłączone czasopisma IET, które przeszły na model otwarty wraz z archiwami od 2013 r. i są teraz dostępne na serwerze Wiley Online. Materiały konferencyjne IET oraz magazyn E&T pozostają w bazie IEL. W czasie trwania licencji dostęp do pełnego zakresu bazy.
UWAGA! Na plaftormie IEEE Xplore znajdują się również książki i kursy edukacyjne, ale nie wchodzą one w zakres zakupione licencji.
Materiały szkoleniowe:
- Quick user guides: www.ieee.org/go/userguides
- Quick self-paced tutorial videos: www.ieee.org/go/trainingmodule
- Live online training: www.ieee.org/go/trainingWEJŚCIE z terenu UMK
Polecane linki - fizyka
Wyszukiwarki tematyczne
- BASE - wyszukiwarka zasobów naukowych z całego świata
- Google Scholar - wyszukiwarka zasobów naukowych z całego świata z cytowaniami
Repozytoria
- arXiv - elektroniczne archiwum naukowych preprintów.
- CERN Document Server (CDS) - repozytorium z nauk ścisłych i technicznych.
- Hyper Articles en Ligne (HAL) - otwarte archiwum artykułów naukowych.
- Kolekcja Nauk Przyrodniczych - pełnotekstowa baza danych przechowująca archiwalne artykuły z polskich czasopism przyrodniczych.
- NASA Astrophysics Data System - repozytorium z fizyki, astronomii i astrofizyki.
- Open AGH - repozytorium uczelniane Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zawiera kursy, skrypty, testy, ćwiczenia, prezentacje i symulacje z przedmiotów ścisłych i technicznych.
- OpenDOAR - The Directory of Open Access Repositories - katalog akademickich otwartych repozytoriów tworzony przez University of Nottingham w Wielkiej Brytanii, indeksuje ponad 90 repozytoriów z fizyki i astronomii.
- Registry of Open Access Repositories (ROAR) - spis repozytoriów naukowych z całego świata.
- re3data - międzynarodowy rejestr repozytoriów danych badawczych i naukowych. Rejestr zawiera ponad 2000 repozytoriów otwartych danych badawczych i naukowych ze wszystkich dyscyplin akademickich. Naukowcy mogą zapoznać się z warunkami dostępu i korzystania z repozytoriów oraz opisem ich zawartości.
Czasopisma
- Czasopisma fizyczne dostępne bezpłatnie w Internecie - katalog opracowała Biblioteka Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.
- Directory of Open Access Journals (DOAJ) - katalog czasopism Open Access tworzony przez sieć bibliotek Lund University. Wykazuje 7275 tytułów czasopism, w tym ponad 80 tytułów czasopism z fizyki.
- Elektronische Zeitschriftenbibliothek - czasopisma z listy regensburskiej
Portale
- The American Institute of Physics (AIP)
- American Physical Society
- e-Publikacje Nauki Polskiej.pl - oferuje płatne i bezpłatne publikacje naukowe wydawane przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia naukowe oraz muzea
- Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN)
- The Institute of Physics (IOP) - towarzystwo naukowe promujące fizykę.
- Nanotechweb.org - serwis informacyjny poświęcony nanotechnologii.
- PhET - symulacje zjawisk fizycznych opracowane przez zespół naukowców z University of Colorado w Boulder.
- spectroscopyNOW.com - portal wiedzy z zakresu spektroskopii.
Blogi
- FQXi Community - blogi fundacji FQXi (Foundational Questions in Physics and Cosmology).
Bibliografie
- BazTech - bibliograficzno-abstraktowa baza danych rejestrująca artykuły z polskich czasopism z zakresu nauk technicznych oraz (w wyborze) nauk ścisłych i ochrony środowiska.
- The Astrophysics Data System (ADS) - bibliograficzna, abstraktowa baza danych z zakresu fizyki, astronomii i astrofizyki. Zawiera preprinty prac naukowych z bazy arXiv.