kontakt z bibliotekarzem dziedzinowym:
(+48-56) 611-4404, Joanna.Szwarc-Kozlowska@bu.umk.pl
American Chemical Society (ACS)
American Chemical Society - baza zawiera czasopism wydawane przez American Chemical Society.
W ramach licencji użytkownicy UMK mają w 2023 roku dostęp online do:
- 68 czasopism z pakietu ACS Web Editions obejmującego roczniki od 1996 włącznie, oraz pakietu ACS Legacy Archives zawierającego starsze roczniki archiwalne (zob. pełna lista)
zakres tematyczny - chemia, biochemia, biologia molekularna, nauki medyczne, farmacja
Hurtowe pobieranie plików powoduje natychmiastowe odcięcie dostępu do zasobów ACS.
Program publikownia otwartego ACS przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum, w tym autorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Program obejmuje wszystkie czasopisma z kolekcji ACS Web Editions, w tym czasopismo otwarte Central Science i Omega oraz pozostałe 59 czasopism hybrydowych. Program obejmuje wszystkie typy artykułów za wyjątkiem: Additions and Corrections, Expressions of Concern, Retraction, In This Issue, Introducing our Authors. Program pozwala na publikację otwartą na licencji CC-BY bez opłat.. Pula artykułów nie jest rozdzielona na instytucje i artykuły będą włączane do programu w kolejności przyjęcia do publikacji. Dostępna pula programu w roku 2023 to 370 artykułów.
Autorzy, którzy dopiero wysyłają artykuły do recenzji w czasopiśmie ACS, powinni zwrócić uwagę, że na tym etapie (“online manuscript submission process”) wypełniają formularz on-line, w którym powinni wybrać swoją afiliację z listy instytucji. Zalecane jest także, podanie adresu email z domeną instytucji (@umk.pl). Po zaakceptowaniu artykułu do publikacji system ACS automatycznie rozpozna na podstawie wcześniej wskazanej afiliacji, czy artykuł jest uprawniony do programu. ICM (koordynator konsorcjum) sprawdza, czy odpowiednia afiliacja jest podana w artykule, oraz wysyła emailem zapytanie do autora, czy jest on zainteresowany publikacją w ramach programu. Autorzy, którzy po akceptacji artykułu nie dostali propozycji włączenia do programu, mogą zgłaszać się do ICM na adres wbn@icm.edu.pl załączając aktywny link DOI do artykułu lub numer ID oraz stronę/y z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu. Autorzy korzystający z programu mogą także uzyskać pomoc na każdym etapie publikacji w ACS pod adresem support@services.acs.org.
Polecane linki - chemia
Wyszukiwarki tematyczne
- BASE - wyszukiwarka zasobów naukowych z całego świata
- Google Scholar - wyszukiwarka zasobów naukowych z całego świata z cytowaniami
- ChemSpider - baza danych o ponad 32 mln zwiazków chemicznych.
- PubChem - baza danych związków chemicznych.
- WebElements - układ okresowy pierwiastków chemicznych.
Repozytoria
- CERN Document Server (CDS) - repozytorium z nauk ścisłych i technicznych.
- The Molecule of the Month - cykl artykułów o związkach chemicznych.
- OpenDOAR - The Directory of Open Access Repositories - katalog akademickich otwartych repozytoriów tworzony przez University of Nottingham w Wielkiej Brytanii, indeksuje ponad 60 repozytoriów z chemii i technologi chemicznej.
- Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych - w dziedzinie chemii repozytorium zawiera publikacje ze zbiorów bibliotek: Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Instytutu Chemii Organicznej PAN
- Registry of Open Access Repositories (ROAR) - spis repozytoriów naukowych z całego świata.
- re3data - międzynarodowy rejestr repozytoriów danych badawczych i naukowych. Rejestr zawiera ponad 2000 repozytoriów otwartych danych badawczych i naukowych ze wszystkich dyscyplin akademickich. Naukowcy mogą zapoznać się z warunkami dostępu i korzystania z repozytoriów oraz opisem ich zawartości.
Czasopisma
- ACS Publications - Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne oferuje bezpłatny pełnotekstowy dostęp do wielu wydawanych przez siebie czasopism.
- Czasopisma chemiczne dostępne bezpłatnie w Internecie - katalog opracowała Biblioteka Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.
- Directory of Open Access Journals (DOAJ) - katalog czasopism Open Access tworzony przez sieć bibliotek Lund University. Wykazuje 7275 tytułów czasopism, w tym ponad 100 tytułów czasopism z chemii.
- Elektronische Zeitschriftenbibliothek - czasopisma z listy regensburskiej
Portale
- e-Publikcje Nauki Polskiej.pl - oferuje płatne i bezpłatne publikacje naukowe wydawane przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia naukowe oraz muzea
- Polskie Towarzystwo Chemiczne
- American Chemical Society (ACS)
Katalogi
- Katalogi europejskie i światowe
- Chemistry sites and journals - katalog stron chemicznych.
Blogi
- Niezbędnik Chemika - blog poświęcony źródłom naukowym z zakresu chemii i nauk pokrewnych.
- The Sceptical Chymist - blog przy czasopiśmie Nature Chemistry
Bibliografie
- BazTech - bibliograficzno-abstraktowa baza danych rejestrująca artykuły z polskich czasopism z zakresu nauk technicznych oraz (w wyborze) nauk ścisłych i ochrony środowiska