Aktualności Aktualności

Powrót

Granty SON dla Biblioteki

Biblioteka Uniwersytecka UMK z radością informuje, że w tegorocznej edycji programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Społeczna Odpowiedzialność Nauki", otrzymała dwa granty.

Pierwszy, pt. Slawistyczna biblioteka niemieckiego badacza Andreasa Lawaty’ego – upowszechnienie w katalogu BU UMK, ma na celu ucyfrowienie i upowszechnienie informacji katalogowej w formie online o zbiorze publikacji naukowych oraz źródłowych dotyczących historii, kultury, literatury i życia społecznego krajów Europy Środkowo-Wschodniej z lat 1801–2020, pochodzących z kolekcji wybitnego niemieckiego historyka i slawisty Andreasa Lawaty'ego, uhonorowanego za swoją bogatą aktywność naukową (na polu badań nad kulturą i historią Polski oraz stosunków polsko-niemieckich) i organizacyjną Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2000), „Medalem za zasługi dla rozwoju uczelni” Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2001), Nagrodą Naukową im. Adama  Łysakowskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (2002), Dyplomem MSZ za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2002) i Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego MERENTIBUS (2018). Prace będą realizowane w latach 2024-2026 pod kierownictwem mgr. Grzegorza Szturo (kwota dofinansowania: 219 835,00 zł).

 

Drugim grantem będzie kierowała wicedyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej dr Liliana Lewandowska. Prace, zaplanowane na lata 2024-2025, obejmą ucyfrowienie i upowszechnienie informacji oraz materiałów bibliotecznych i archiwalnych dotyczących momentu powstania Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu w 1945 r., a dokładnie kolekcji, które stanowiły fundament dla założenia i dalszego rozwoju tej instytucji, tj. historycznych księgozbiorów poniemieckich i podworskich gromadzonych w latach 1945-1949. W ramach projektu na Platformie Wystaw Cyfrowych BU UMK (https://expo.bu.umk.pl/) stworzona i udostępniona zostanie darmowo dla wszystkich w Polsce i na całym świecie wystawa cyfrowa oparta na dedykowanym innowacyjnym, otwartoźródłowym systemie Omeka S. Na ekspozycji tej ukazane zostanie ponad 600 reprezentatywnych obiektów (rękopisów, starych druków, grafik, map, muzykaliów, książek XIX-wiecznych) pochodzących z ok. 40 historycznych bibliotek instytucjonalnych i rodowych z terenu Polski Północnej. Ich porzucone, a następnie zabezpieczone przez polskie władze terenowe księgozbiory stały się pierwotną kolekcją tworzącej się po wojnie wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika Biblioteki Uniwersyteckiej i nierzadko wyróżniały się unikatowością, niepowtarzalnością oraz wielką wartością nie tylko z uwagi na swoją treść czy formę (jak np. 12 srebrnych opraw księcia Albrechta Hohenzollerna i jego drugiej żony Anny Marii czy unikatowa oprawa sakwowa modlitewnika księżnej Doroty – pierwszej żony księcia Albrechta, które pochodzą z Państwowej i Uniwersyteckiej Biblioteki w Królewcu). Grant Jak powstała Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, czyli historyczne księgozbiory UMK w dostępie online uzyskał dofinansowanie w wysokości 156 046,00 zł.