Aktualności DARIAH-PL Aktualności DARIAH-PL

Powrót

Jak podjąć współpracę interdyscyplinarną z naukami humanistycznymi i społecznymi: rekomendacje dla badaczy i instytucji - wydarzenie online

Szanowni Państwo

Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN zaprasza na wydarzenie online “Jak podjąć współpracę interdyscyplinarną z naukami humanistycznymi i społecznymi: rekomendacje dla badaczy i instytucji” 28.10.2021, 10.00-11:00.

Link do rejestracji (platforma Zoom): https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZwtde6gpjIuHdybvzzkGcf9xjxP-uZJxkW2

Celem spotkania będzie prezentacja najważniejszych wniosków z projektu SHAPE-ID czyli zestawu rekomendacji dotyczących zwiększania roli nauk humanistycznych i społecznych (HS) w badaniach interdyscyplinarnych. Spotkanie skierowane jest nie tylko do osób prowadzących badania naukowe, lecz także do personelu administracyjnego i kierowniczego, jednostek naukowych czy instytucji finansujących badania. Konkretne wskazówki opracowane dla tych grup mają ułatwić nawiązanie i prowadzenie współpracy interdyscyplinarnej z naukami HS. W drugiej części spotkania, podczas dyskusji panelowej, omówimy praktyczne zastosowanie tych wniosków na przykładzie współpracy między instytucjami kultury a badacz(k)ami z nauk humanistycznych.

Humanistyka i nauki społeczne stanowią nieodzowny komponent inter- i transdycysplinarnych badań naukowych. Komisja Europejska podkreśla ich szczególną rolę w misjach Unii Europejskiej. W wielu konkursach z programu Horyzont Europa należy uwzględnić i opisać rolę nauk HS w projekcie, nawet jeśli dotyczy on innych dziedzin. W polskiej nauce, w ramach III kryterium ewaluacji próbujemy wykazać wpływ społeczny nauk HS, który często jest mniej bezpośredni i trudniej uchwytny, niż w przypadku nauk ścisłych.

Badacze chcący podjąć współpracę z inną dyscypliną często napotykają na szereg problemów: jak nawiązać współpracę i znaleźć wspólny język ponad granicami dyscyplin, skąd pozyskać finansowanie czy w którym czasopiśmie ogłaszać wyniki. Ponadto, instytucje prowadzące badania nie zawsze wiedzą, jak wesprzeć taką współpracę i stworzyć warunki do jej rozwoju. Wreszcie instytucje finansujące naukę i nią zarządzające miewają trudności z dopasowaniem oferty grantowej i zasad ewaluacji wyników badań międzydziedzinowych. W ramach dwuletniego projektu, analizą tych trudności i poszukiwaniem ich rozwiązań zajmował się zespół europejskiego projektu SHAPE-ID (Shaping interdisciplinary practices in Europe), badając praktyki interdyscyplinarne w Europie i rozmawiając z przedstawicielami grup docelowych z różnych krajów.

Więcej informacji: https://ibl.waw.pl/pl/o-instytucie/pracownie-i-zespoly/centrum-humanistyki-cyfrowej/28-pazdziernika-2021-godz.10001100-online-jak-podjac-wspolprace-interdyscyplinarna-z-naukami-humanistycznymi-i-spolecznymi-rekomendacje-dla-badaczy-i-instytucji