Powrót

Pierwsza dama polskiej filozofii. Profesor Barbara Skarga. Doctor honoris causa UMK

Miejsce wystawy: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ul. Gagarina 13, II piętro

Czas prezentacji: 30 stycznia – 29 lutego 2020

Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu

Wystawe wspierają: Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi w Warszawie, Instytut Francuski w Polsce oraz Instytut Filozofii i Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK w Toruniu

Otwarcie wystawy: 30 stycznia 2020 r. o godz. 12:00

Wystawa pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach obchodów 100-lecia Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Z okazji 100-lecia urodzin prof. Barbary Skargi, 20. rocznicy nadania doktoratu honoris causa UMK oraz 10 rocznicy śmierci.

Ekspozycja prezentuje sylwetkę prof. Barbary Skargi. Na wystawie zostaną wyeksponowane materiały archiwalne, publikacje, odznaczenia i ordery pochodzące ze zbiorów Połączonych Bibliotek Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, a także Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu oraz z kolekcji prywatnej prof. Katarzyny Skarżanki, bliskiej krewnej prof. Skargi. Otwarciu będzie towarzyszył wykład prof. Joanny Nowicki z Uniwersytetu w Cergy-Pontoise na temat znaczenia prof. Skargi dla intelektualistów francuskich. Wystawę wspierają: Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi w Warszawie, Instytut Francuski w Polsce oraz Instytut Filozofii i Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK w Toruniu.    

prof. Barbara Skarga (1919-2009) – profesor nauk humanistycznych, specjalizująca się w historii filozofii polskiej oraz nowożytnej filozofii francuskiej, badaniu „formacji intelektualnych”, tematyce metafizycznej, a także analizie zagadnień o charakterze moralnym i obywatelskim, takich jak sprawiedliwość, wolność, godność, wierność, odpowiedzialność. 

Przed wojną Barbara Skarga rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Po zamknięciu uczelni w 1940 r. kontynuowała naukę konspiracyjnie, zdając wszystkie egzaminy do roku 1944 r. W czasie okupacji, pod pseudonimem Ewa, pełniła różne funkcje w Armii Krajowej okręgu wileńskiego. We wrześniu 1944 r. została aresztowana przez władze radzieckie i skazana na 10 lat obozu pracy w głębi ZSRR. Po powrocie do kraju zamieszkała w Warszawie. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie także uzyskała stopień doktora (1961). Od 1956 r. była związana z Instytutem Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 1988 roku nadano jej tytuł profesora zwyczajnego. 

W okresie przed i po wprowadzeniu stanu wojennego prof. Skarga przewodniczyła Komitetowi Nauk Filozoficznych PAN, organizując pomoc dla internowanych kolegów-filozofów. Do lat 90-tych z przyczyn politycznych miała zakaz pracy dydaktycznej na Uniwersytecie Warszawskim.  Była m.in. członkiem-założycielem konspiracyjnego Towarzystwa Kursów Naukowych, członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, współuczestniczką prac Warszawskiej Szkoły Historii Idei, redaktorem naczelnym pisma „Etyka” i członkiem kolegiów redakcyjnych kilku periodyków filozoficznych. W 1995 r. za działalność w AK i zasługi dla polskiej została nauki uhonorowana Orderem Orła Białego. W r. 2000 otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest laureatką wielu nagród naukowych, literackich, odznaczeń i medali.

(wykorzystano: wstęp do Inwentarza Archiwum B. Skargi Połączonych Bibliotek WFiS UW oraz IFiS PAN)

Wydarzenie w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/events/183653436362706/