Ad maiora natus sum. Droga do świętości Stanisława Kostki SJ (1550–1568)
Miejsce wystawy: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ul. Gagarina 13, I piętro
Czas prezentacji: 13 listopada – 9 grudnia 2018
Organizatorzy: Towarzystwo Jezusowe w Toruniu, Dom Zakonny OO. Jezuitów w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
Kuratorzy wystawy: dr Marta Czyżak, starszy kustosz dyplomowany Kamila Maj
Konsultacja: dr Michał Białkowski
Otwarcie wystawy: 13 listopada 2018 r., godz. 12.00
Konferencja naukowa: 13 listopada 2018 r., godz. 10.00 – 14.30, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, sala audytoryjna nr 8
Konferencja „Ad maiora natus sum”. Droga do świętości Stanisława Kostki SJ (1550-1568) i towarzysząca jej wystawa zostały przygotowane z okazji ogłoszonego przez Episkopat Polski Roku Świętego Stanisława Kostki.
Wystawa ukazuje znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu publikacje związane ze Świętym, który pomimo sprzeciwu możnych rodziców i swego środowiska nie bał się zrealizować odkrytego powołania: „uwierzył w miłość Boga i całym sobą na nią odpowiedział” (z listu Episkopatu Polski na Rok Świętego Stanisława Kostki).
Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej ukazano żywoty Świętego, m. in.: siódme wydanie "Żywotów Świętych" Piotra Skargi (Kraków 1610) z dołączonym po raz pierwszy Żywotem błogosławionego Stanisława Kostki oraz Daniela Bartoldiego "O żywocie i cudach błogosławionego Stanisława Kostki" (przekład Wojciecha Tylkowskiego, Wilno 1674). Zaprezentowano także druki towarzyszące Stanisławowi w gimnazjum jezuickim w Wiedniu i w nowicjacie Towarzystwa Jezusowego w Rzymie: popularny w XVI wieku w Europie modlitewnik "Hortulus animae" (1519) zawierający bliskie mu modlitwy Maryjne oraz "Ćwiczenia duchowne św. Ignacego Loyoli", poprzedzone znaną też dzisiaj modlitwą "Anima Christi". Tę część ekspozycji uzupełniają siedemnastowieczne widoki i plany miast, w których przebywał św. Stanisław: Wiednia (Matthäus Merian, "Topographia provinciarum austriacarum…", 1649) i Rzymu (G. Bruin, F. Hogenberg, "Civitates orbis terrarum", 1606). W drugiej części ukazano dziewiętnasto i dwudziestowieczne opracowania poświęcone młodemu jezuicie, wśród nich także komiks Przemysława Wysogląda SJ "K.O.S.T.K.A" (2011).
Ekspozycji towarzyszą plansze ukazujące biografię i sylwetkę duchową św. Stanisława, jego indywidualną drogę do świętości: dzieciństwo w Rostkowie pod Przasnyszem, naukę w gimnazjum w Wiedniu (1564–1567), drogę z Wiednia do Rzymu (1567), pobyt w nowicjacie Towarzystwa Jezusowego przy kościele św. Andrzeja na Kwirynale (1567–1568), ostatnie dni (sierpień 1568) i dynamiczny rozwój kultu Świętego. Na ostatniej planszy zaprezentowano fotografie z pieszej pielgrzymki do Rzymu, w którą – na wzór św. Stanisława – trójka przyjaciół z Torunia wyruszyła latem 2016 r.
Na planszach zostały umieszczone fotografie rękopisów, druków, rycin i pocztówek pochodzących ze zbiorów Archiwum Rzymskiego Towarzystwa Jezusowego, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Wykorzystano także fotografie autorstwa Pawła Brożyniaka SJ i rysunki Przemysława Wysogląda SJ.
Wydarzenie w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/events/577681009330581