Bułgarskie świątynie wiary
Wernisaż: 13 kwietnia 2018, godz. 13.00, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ul. Gagarina 13, II piętro
Czas prezentacji: Czas prezentacji: 13 kwietnia - 25 kwietnia 2018
Organizatorzy: Bułgarski Instytut Kultury, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
Ekspozycja przedstawia zabytkowe prawosławne świątynie, w obrębie których rozwijały swoją działalność szkoły piśmiennicze i ikonograficzne – Klasztor Zografu na Górze Athos, skalne cerkwie w Iwanowie, Monaster Baczkowski, Monaster Przemienienia Pańskiego, Rylski Monastyr, czy Biała Cerkiew koło Samokowa.
W Bułgarii znajduje się ponad 40 tysięcy zarejestrowanych pomników kultury – są one historycznym dziedzictwem 7 wielkich cywilizacji, które w przeszłości zamieszkiwały bułgarskie ziemie. Znaczna część tego bogactwa pochodzi z okresu rozkwitu bułgarskiego średniowiecza
i odrodzenia (IX-XIXw.). Podczas panowania cara Borysa Michała I, Bułgaria przyjęła chrześcijaństwo i stała się ziemią prawosławia i ośrodkiem duchowości. Zabytkowe prawosławne cerkwie i monastyry są dziełem znanych i nieznanych artystów – kamieniarzy, niezwykle utalentowanych budowniczych, ikonografów i snycerzy. W samych cerkwiach i ich sąsiedztwie powstały szkoły piśmiennictwa, architektury, a także szkoły plastyczne – w Atonie, Tyrnowie, Samokowie, w Rylskim Monastyrze. Działalność średniowiecznych pisarzy była źródłem bułgarskiego piśmiennictwa i języka literatury. Tłumaczyli, spisywali i rozpowszechniali oni kroniki, żywoty świętych, ewangelie, liturgie i kazania. Przyjęcie wiary i piśmiennictwo były ze sobą wzajemnie powiązane i rozwijały się w okresie I i II Carstwa Bułgarii (IX - XIV w.). Ze wsparciem oświeconych władców, monastyry utwierdzały w wierze i rozpowszechniały wiedzę wśród narodów słowiańskich. W XV-XVI wieku oświata i piśmiennictwo ocalały głównie dzięki prawosławnym świątyniom, a od wieku XVII podtrzymywały duchowne i kulturowe więzi narodu bułgarskiego ze światem chrześcijańskim.