Biblioteka - współpraca
Zagraniczna
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu uczestniczy w wielu inicjatywach międzynarodowych, współpracując od lat z publicznymi i uniwersyteckimi bibliotekami w Europie (Wilno, Bamberg, Berlin, Greifswald, Marburg, Oldenburg, Rostock, Bremen, Regensburg, Palermo, Lund, Praga, Insbruck, Kijów i inne) oraz z międzynarodowymi instytucjami naukowymi (m.in.: Instytut Herdera, Nordost-Institut z Lüneburga). Organizuje z nimi wymianę książek, czasopism, pracowników, współrealizuje wystawy, tworzy naukowe bazy danych oraz bierze udział w realizacji innych projektów związanych z modernizacją usług bibliotecznych (biblioteki cyfrowe, digitalizacja, prawo autorskie, e-czasopisma, repozytoria, otwarta nauka i inne).
Co roku Biblioteka Uniwersytecka dokonuje wymiany wydawnictw z 166 instytucjami (bibliotekami, muzeami, instytutami naukowymi) z 35 krajów, przyjmuje gości zagranicznych, stażystów i wysyła swoich pracowników na stypendia, staże naukowe, konferencje i wizyty studyjne.
Archiwum Emigracji działające od 18 lat w BGUMK współpracuje z licznymi instytucjami kulturalnymi, naukowymi i artystycznymi polskiej emigracji i Polonii, w tym: bibliotekami i muzeami polskimi w Londynie, Paryżu, Chicago i Montrealu, wydawnictwami (m.in. Instytut Literacki, Polska Fundacja Kulturalna), redakcjami czasopism (m.in. Dziennik Polski, Nowy Dziennik, Nowy Czas) oraz stowarzyszeniami, w tym z Association of Polish Artists (tworzenie Galerii Sztuki Polskiej na Świecie) oraz Polish-Scandinavian Research Institute w Kopenhadze. Współpracuje także z zagranicznymi instytucjami gromadzącymi zbiory polskie i badającymi zagadnienia emigracji, w tym z The Hoover Institution on War, Revolution and Peace (Stanford), Beinecke Library (Yale University), Victoria & Albert Museum, Lithuanian Emigration Institute w Kownie oraz z wydawcą Dictionary of British Artist in XX c. Partnerem Archiwum jest także Instytut Polski w Wilnie oraz Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego.
Programy realizowane:
- 1996- Bibliographien zur Geschichte und Landeskunde Ostmitteleuropas z Instytutem Herdera w Marburgu.
- 2010- współpraca z Europeaną w zakresie dostarczania zasobów cyfrowych z KPBC.
- 2008- współpraca z Biblioteką Narodową w Pradze w ramach projektu ENRICH i bieżące dostarczanie zasobów rękopiśmiennych do Manuscriptorium.
- 2010-2017 Współpraca ze SPARC EUROPE w zakresie budowania otwartych zasobów nauki.
- 2015 - DARIAH-PL - europejska infrastruktura dla humanistyki cyfrowej.
- 2017 - współpraca w realizacji grantu ReConFort. Reconsidering Constitutional Formation z Uniwersytetem w Passau (Niemcy).
- 2017 - Würzburg (Niemcy) Polska Misja Historyczna (stypendia badawcze dla bibliotekarzy).
- 2019 - Projekt EODOPEN eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens.
- 2019 - UMK w konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE) - Biblioteka będzie wspólpracowała w module bibliotecznym.
Programy zrealizowane
- 1990-2000 Deutsch-polnische Beziehungen in Geschichte und Gegenwart: Bibliographie 1990-1998 z Deutsches Polen-Institut w Darmstadt.
- 1998-1999 - DEDICATE (Distance Education Information Courses Through Networks) ze szwedzkim Uniwersytetem Technicznym w Chalmers.
- 2000 projekt PHARE - Przez Informację do Unii Europejskiej.
- 1999-2003 centrum Dokumentacji Europejskiej jako punkt kontaktowy 5 i 6 Programu Ramowego UE.
- 2005-2010 Współpraca przy tworzeniu repozytorium otwartego E-LIS Repository in Library and Information.
- 2007-2011 Communia The European Thematic Network on the Public Domain in the Digital Age.łpraca krajowa
- 2003-2016 Elektronische Zeitschriften Bibliothek z Biblioteką Uniwersytecką w Regensburgu.
- 2010-2015 DOAJ – Directory of Open Access Journals z Biblioteką Uniwersytecką w Lund w Szwecji.
- 2011-2016 Otwarta Nauka, Prawo autorskie dla bibliotekarzy – z międzynarodową organizacją Electronic Information for Librarians, Rzym.
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu realizuje rokrocznie szeroką współpracę z krajowymi partnerami, zarówno bibliotekami jak i innymi instytucjami kultury i nauki, organizacjami pożytku publicznego tworząc konsorcja, grupy robocze, federacje, podpisując umowy dwustronne. Współpraca ta nastawiona jest na wymianę materiałów bibliotecznych, informacji, podnoszenie kwalifikacji zespołu, współtworzenie ważnych dla Polski projektów bibliotecznych, nowych usług, wdrażanie technologii, przygotowywanie opinii związanych z informacją naukową dla instytucji ustawodawczych i wykonawczych, współtworzenie imprez, wystaw czy zasobów elektronicznych.
Projekty zrealizowane
Biblioteka realizuje corocznie zarówno projekty usprawniające jej usługi, promujące naukę i informację naukową, jak i zadania dydaktyczne. Organizuje spotkania robocze, konferencje, wystawy, pokazy, debaty. Oto przykładowe zadania i realizacje:
- Ogólnopolski projekt NUKAT - Autostrada Informacji Cyfrowej – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie i Centrum Nukat UW.
- Repozytorium UMK z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu.
- Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa z bibliotekami regionu.
- Portal Nicolaus Copernicus Thorunensis z gminą miasta Toruń.
- Zautomatyzowany system wypożyczeń międzybibliotecznych dla Polski ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich z Warszawy.
- Otwarta Nauka kurs zdalnego nauczania realizowany z AGH i międzynarodową organizacją EIFL.
- "Prawo autorskie dla bibliotekarzy" - kurs e-learningowy z Berkman Center for Internet & Society z Uniwersytetu Harvarda w USA, międzynarodową organizacją Electronic Information for Libraries – ze studentami UMK i Uniwersytetu w Białymstoku.
- Toruński Festiwal Nauki i Sztuki z instytucjami nauki i kultury regionu.
- Tydzień Bibliotek ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich.
- Tydzień Otwartej Nauki z KOED.
- Dzień Domeny Publicznej z KOED.
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu jest członkiem:
- Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich.
- Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego.
- Konsorcjów krajowych subskrybujących bazy danych i czasopisma naukowe.
- Federacji Bibliotek Cyfrowych.
- Koalicji Otwartej Edukacji.
- Sparc Europe.
- Bibliotheca Baltica.