Historia

Biblioteka WNEiZ powstała w marcu 1969 roku. Podstawą zbiorów Biblioteki stał się księgozbiór przekazany przez byłą Katedrę Ekonomii Politycznej UMK - około 2000 woluminów. Zbiór ten systematycznie był uzupełniany przez zakupy i dary. W szczególności ostatnie lata przyniosły istotny wzrost księgozbioru.

Obecnie księgozbiór Biblioteki WNEiZ obejmuje  73 tys. woluminów książek oraz  9 tys. woluminów czasopism i jest sukcesywnie powiększany. Z ogólnego księgozbioru Biblioteki w wolnym dostępie w wypożyczalni znajduje się prawie 34 tys. woluminów książek, a w czytelni na 66 miejsc, ponad 17 tys. oraz czasopisma krajowe.

Od 15 lutego 2001 roku katalogowanie książek odbywało się w systemie Horizon. Katalog rzeczowy został zamknięty, a katalog alfabetyczny uzupełniano do 2008 roku. W czerwcu 2021 prace przeniesiono do systemu Alma. Ogółem Biblioteka posiada 76909 pozycji skatalogowanych w systemie Alma i dostępnych  dla Czytelników  w katalogu  komputerowym co stanowi 94 % zbiorów. W 2024 roku przybyły 762 pozycje w poszczególnych kolekcjach. W roku 2005  w celu ułatwienia i unowocześnienia korzystania ze zbiorów Biblioteki WNEiZ wdrożono moduł udostępniania. Od 5.05.2009 r. działa usługa Zamówienia i Podłączenia na publikacje skatalogowane  - tylko przez Internet, bez wypełniania rewersów. Czytelnicy mają możliwość przedłużania terminu zwrotu publikacji drogą elektroniczną. W zamkniętych katalogach kartkowych można poszukiwać nielicznych, starszych publikacji, których nie ma jeszcze w bazie komputerowej. Księgozbiór wypożyczalni stopniowo przygotowywany był do udostępniania    w wolnym dostępie, którego   uruchomienie   nastąpiło 14.07.2014  roku. Obecnie zawiera on 33971 woluminów książek. Nadal trwa wprowadzanie znaków miejsca i zabezpieczanie  etykietami RFID nabytków i zwrotów. W  ciągu roku  wykonuje się ok. 1000 kompletów  oznaczeń  i zabezpieczeń w zasobach czytelni i wypożyczalni. W wolnym dostępie w czytelni znajdują się 17642 woluminy książek, oraz czasopisma krajowe. W celu ułatwienia wyszukiwania potrzebnej pozycji  zbiorom czytelni  przyporządkowano  znak miejsca wg klasyfikacji systematycznej opracowanej przez Bibliotekę Główną, jak również klasyfikację własną opracowaną na potrzeby Naszej Biblioteki. Identyczną zastosowano w wypożyczalni. Księgozbiory w wolnym dostępie chronione są elektronicznie. Każdy  wolumin posiada indywidualne zabezpieczenie etykietą RFID. Biblioteka WNEiZ została wyposażona w sprzęt zabezpieczająco-udostępniający zbiory w technologii RFID w ramach projektu: Universitas Copernicana Thoruniensis In Futuro II – modernizacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach Zintegrowanego Programu Uczelni / zadanie nr 11: Biblioteka Uniwersytecka Nowej Generacji.

Zasady korzystania ze zbiorów Biblioteki WNEiZ określa Regulamin Udostępniania Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej: https://www.bu.umk.pl/regulaminy