Prawo autorskie dla bibliotekarzy
Idea projektu
Projekt "Prawo autorskie dla bibliotekarzy" to kurs e-learningowy zaprojektowany a roku 2010 przez Berkman Center for Internet & Society (Harvard University) na prośbę międzynarodowej organizacji Electronic Information for Libraries (EIFL). W roku 2012 został przetłumaczony na język polski i dostosowany do polskich realiów oraz przepisów prawa. Dziś w roku 2019 niektore zapisy prawne już uległy ewolucji i zmianom, dlatego do momentu jego aktualizacji nie ma w kursie najnowszych rozwiązań prawnych. Dlatego należy z kursu korzystać z uwzględnieniem tej informacji.
Celem projektu było zapewnienie bibliotekarzom z krajów rozwijających się dostępu do wiedzy związanej z prawami autorskimi w różnych systemach prawnych. Głównymi zagadnieniami, które omawia kurs są:
-
zasady ogólne prawa autorskiego;
-
szczegółowe kwestie prawnoautorskie z uwzględnieniem działalności bibliotek;
-
możliwość jak najefektywniejszego uczestniczenia przez bibliotekarzy w procesie interpretowania i kształtowania praw autorskich w przyszłości.
Jak korzystać z kursu?
Materiały szkoleniowe z tego kursu mogą zostać wykorzystane na trzy różne sposoby:
- I. Mogą stanowić podstawę do samodzielnej nauki. Bibliotekarz może czytać kolejne moduły lub skupić się tylko na wybranych, które zawierają interesujące go treści.
- II. Mogą być przydatne w prowadzeniu tradycyjnego kursu. W tym przypadku wykładowca ustala tempo i kolejność korzystania z poszczególnych modułów. Szczególnie pomocne, dla uczestnika, mogą okazać się zadania dodatkowe (umieszczone w każdym module, pod koniec strony). Ponadto wykładowca może zdefiniować własne pytania oraz zadania dodatkowe.
- III. Mogą być wykorzystane w ramach nauki online (e-learning). W tym przypadku wykładowca nie tylko ustala tempo i kolejność korzystania z poszczególnych modułów, ale także sprawuje nadzór nad uczestnikami.
Weź udział w kursie Prawo autorskie dla bibliotekarzy