Dostosowywanie, filtrowanie i sortowanie wyników
Sortowanie
- Sortowanie znajduje się po lewej stronie, nad filtrami, wyników wyszukiwania
- Domyślnie wyniki sortowane są według (związku z tematem) algorytmów aplikacji Primo VE, na której bazuje Katalog zasobów
- Można zmienić porządek wyników na chronologiczny (od najnowszych do najstarszych lub od najstarszych do najnowszych) lub alfabetyczny (według autora lub tytułu).
Filtrowanie (fasety)
Wyniki wyszukiwania możemy zawęzić tematycznie (faseta: temat), możemy również doprecyzować temat geograficznie oraz chronologicznie (fasety: temat: miejsce, temat: czas) a także możemy wyszukać interesującą nas formę, rodzaj i gatunek publikacji używając faset: forma i typ, typ dokumentu, gatunek. Możemy także przyporządkować wyniki wyszukiwania do wybranych dziedzin nauki i sztuki oraz poszczególnych sfer aktywności człowieka używając fasety: dziedzina i ujęcie.
Podczas pracy z filtrami (fasetami) można:
- Zastosować pojedynczy filtr (kliknij na wybrany filtr)
- Wykluczyć pojedynczy filtr (zastosuj pole wyboru, które wyświetla się po prawej stronie po najechaniu kursorem na nazwe filtra)
- Zablokować filtr / filtry (kliknij na ikonke kłódki przy aktywnym filtrze / filtrach, lub link "Zapamietaj wszystkie filtry", w celu utrzymania filtrów podczas kolejnego wyszukiwania)
- Zastosować wiele filtrów (zastosuj pole wyboru, które wyświetla się po lewej stronie po najechaniu kursorem na nazwe filtra)
- Usunąć aktywne filtry (kliknij ikonkę X, znajującą sie po prawej stronie aktywnego filtra lub kliknij Usuń wszystkie filtry)
Dostępność
- Dostępne online - zasoby w sieci internet
- Publikacje recenzowane - głównie artykuły, oznaczone jako "recenzowane". Jednak nie każdy tekst w czasopiśmie jest recenzowany!
- Open access - publikacje powszechnie dostępne w otwartym dostępie
- Dostepne w bibliotece - zasoby fizyczne, które są w posiadaniu Biblioteki
Kolekcja
- Kolekcje nie odzwierciedlają zasobów elektronicznych subskrybowanych przez UMK
- Rekomendujemy zapoznanie się zasobami dostępnymi w Czytelni online
Extrenal Search
- Na liście rezultatów wyszukiwnaia, w fasetach (filtrach) po lewej stronie na dole, istnieje możliwość przeszukania zewnętrznych zasobów informacji.
- External search zawiera katalogi, bazy bibliograficzne i pełnotekstowe (open access) oraz repozytoria danych badawczych.
Przykłady filtrowania (liczba znalezionych rekordów - stan na 2022 r.)
- Chcemy wyszukać dostępne w naszej bibliotece opracowania naukowe na temat ubóstwa w Polsce. Wpisujemy w okienko wyszukiwawcze słowo ubóstwo (1189 wyników); możemy wybrać z fasety temat: ubóstwo (195 wyników), przy użyciu fasety temat: miejsce zawęzimy wyniki tylko do Polski (22 wyniki); z fasety typ dokumentu wybieramy książki (18 wyników); z fasety forma i typ: publikacje naukowe (10 wyników); z fasety gatunek: opracowanie (3 wyniki), możemy w fasecie dostępność zaznaczyć: przechowywany przez bibliotekę (3 wyniki).
- Szukamy podręczników z fizjologii człowieka dostępnych w naszej bibliotece. Wpisujemy fizjologia człowieka (686 wyników), zawężamy w fasecie typ dokumentu: książki (522 wyniki), z fasety gatunek wybieramy: podręczniki akademickie (81 wyników); możemy zawęzić sobie jeszcze datę publikacji np. od 2008-2013 (22 wyniki), zaznaczamy w fasecie dostępność: przechowywany przez bibliotekę – otrzymujemy (11 wyników).
- Szukamy poradników z przepisami smacznych potraw. Wpisujemy: przepisy kulinarne (1052 wyniki), wybieramy np. fasetę dziedzina i ujęcie: kulinaria (204 wyniki), z fasety dostępność wybieramy książki tylko w naszej bibliotece (203 wyniki), następnie temat: przepisy kulinarne (196 wyników), z fasety forma i typ wybieramy : poradniki i przewodniki (147 wyników), jeżeli chcemy książki z ilustracjami możemy zawęzić dalej w fasecie gatunek wybierając: publikacja bogato ilustrowana (54 wyniki).
- Chcemy wyszukać literaturę faktu na temat ruchu związkowego Solidarność w Polsce. Wpisujemy solidarność (50101 wyników), możemy wybrać historię oraz politykę, politologię z fasety dziedzina i ujęcie (243 wyniki), dalej wybieramy Polska z fasety temat: miejsce (104 wyniki), następnie z fasety: forma i typ zaznaczamy literatura faktu, eseje, publicystyka (38 wyników).
Pasek filtrowania typów zasobów
- W wyszukiwaniu prostym, pod polem wyszukiwania, znajduje się pasek filtrowania typów zasobów.
- Dla każdego zakresu wyszukiwania może być przypisanych 10 typów zasobów (6 widocznych oraz 4 dostępne z listy rozwijanej).
- Filtrowanie typów zasobów dostępne jest również w wyszukiwaniu zaawansowanym.
Rozszerzenie listy wyników
- Opcja znajduje się w zakresie "Wszystko" oraz "CDI" po lewej stronie w sekcji "Dostosuj swoje wyniki"
- Opcja umożliwia rozszerzenie wyników wyszukiwania o rekordy, które nie zawierają pełnego tekstu
- Opcja rozszerza wyszukiwanie o rekordy, do których Biblioteka może nie mieć dostepu
Personalizacja
- Dostępna w zakresach "Wszystko" oraz "CDI" - działa najlepiej w przypadku artykułów z czasopism, gdyż są one skutecznie przyporządkowane do konkretnych dziedzin nauki
- Włączenie / wyłaczenie personalizacji dostępne jest w górnej częsci wyników wyszukiwania
- Personalizacja wyników / premiowanie nowszych pozycji dostepne jest po lewej stronie wyników wyszukiwania
- Ta funkcja pozwala na podniesienie rangi wyników artykułów z określonych dziedzin, co oznacza, że zostaną one wyświetlone wyżej na liście wyników
- Jest to szczególnie użyteczne, gdy trudno jest precyzyjnie określić tematykę poszukiwanych słów kluczowych
Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024