Studenci - karta czytelnika
Karta czytelnika Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu
- Na początku studiów w dziekanacie swojego Wydziału studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz doktoranci otrzymują elektroniczną legitymację studenta/doktoranta. Upoważnia ona do wypożyczania książek w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK (w Bibliotece Głównej i bibliotekach wydziałowych).
- Słuchacze studiów podyplomowych otrzymują kartę biblioteczną po zgłoszeniu się do Wypożyczalni BG UMK na podstawie danych z bazy USOS.
Logowanie do Katalogu Biblioteki
- Przez Centralny Punkt Logowania UMK: login - konto pocztowe na serwerze UMK, hasło - wybrane do swojego konta,
- W przypadku problemów z logowaniem prosimy o kontakt z Wypożyczalnią Biblioteki Głównej.
- Uwaga! Logowanie się do komputerów na terenie Biblioteki, aby mieć dostęp do internetu, nie jest równoznaczne z zalogowaniem się do sieci UMK.
- Więcej informacji dotyczacych logowania
Ile książek i na jaki okres mogę wypożyczyć
- Studenci I i II stopnia: liczba dzieł wypożyczonych jednocześnie jednemu czytelnikowi w całym systemie biblioteczno-informacyjnym (w Bibliotece Głównej i bibliotekach wydziałowych) wynosi: 15 vol. na okres 30 dni.
- Doktoranci: liczba dzieł wypożyczonych jednocześnie jednemu czytelnikowi w całym systemie biblioteczno-informacyjnym (w Bibliotece Głównej i bibliotekach wydziałowych) wynosi: 30 vol. na okres 3 miesięcy.
- Słuchacze studiów podyplomowych: liczba dzieł wypożyczonych jednocześnie jednemu czytelnikowi w całym systemie biblioteczno-informacyjnym (w Bibliotece Głównej i bibliotekach wydziałowych) wynosi: 15 vol. na okres 3 miesięcy.
Zamawianie
- Zamawianie książek i czasopism realizuje się poprzez Katalog Bibliotek UMK w Torunu i w Bydgoszczy dostępny online.
- Zamówione publikacje można odbierać w Wypożyczalni w godzinach pracy agendy oraz w książkomatach bibliotecznych (tu także możliwy odbiór poza godzinami pracy Biblioteki Głównej)
- Czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi od 30 min. do 1 godz. w przypadku zamówień z Magazynu i do 2 godz. w przypadku zamówień z Magazynu odległego. Zamówienia realizowane są od poniedziałku do piątku. Ostatnia realizacja ma miejsce na godzinę przed zamknięciem biblioteki. Wszystkie zamówienia złożone w sobotę po godz. 15.00 i w niedzielę można odebrać w poniedziałek od godziny 10.00. Na odbiór książek zamówionych z magazynu czytelnik ma 3 dni.
- Jeżeli poszukiwana książka znajduje się w Wolnym Dostępie (I,II i III piętro) można ją wypożyczyć na kilka sposobów:
- przyjść do Biblioteki, odszukać książkę na półce w odpowiedniej kolekcji i zanieść do Wypożyczalni (I piętro), Czytelni Głównej (II piętro) lub skorzystać ze stacji do samodzielnych wypożyczeń
- zamówić przez Katalog Bibliotek UMK i odebrać w Wypożyczalni lub książkomacie
Przedłużanie terminu zwrotu książek
- Czytelnik może samodzielnie przedłużyć termin wypożyczenia na 3 dni przed jego upływem. Będzie to możliwe pod warunkiem, że egzemplarze nie zostały zarezerwowane przez innych czytelników, a na koncie nie widnieją blokady.
- Student może 10 razy samodzielnie przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek. Prolongaty można dokonać na własnym koncie bibliotecznym lub w stacjach do samodzielnych wypożyczeń.
- W sprawie przedłużenia terminu zwrotu można także skontaktować się z Wypożyczalnią osobiście, telefonicznie lub mailowo.
- W przypadku problemów prosimy o kontakt z Wypożyczalnią pod nr telefonu 56 611 - 44 18 lub adresem email: wypozyczalnia@bu.umk.pl.
Rezerwacja wypożyczonej książki
- Jeżeli książka jest wypożyczona, można zarezerwować dany egzemplarz wybierając opcję Zamówienie / Rezerwacja.
- Informację o dostępności książki czytelnik otrzymuje na zapisany na jego koncie czytelniczym adres e-mail.
- Czytelnik ma 3 dni na odebranie zarezerwowanej książki z Wypożyczalni lub z książkomatu.
Zwrot książek
- Książki wypożyczone z Biblioteki Głównej można oddać na kilka sposobów:
- przynieść w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (I piętro)
- umieścić w skrytce w książkomacie
- zwrócić przez stacje do samowypożyczeń
- Książki wypożyczone z bibliotek wydziałowych oddawać należy we właściwej bibliotece wydziałowej.
- Za niedotrzymanie terminu zwrotu wypożyczonych książek Biblioteka pobiera opłaty: 0,30 zł za każdy dzień zwłoki (całkowitą kwotę wylicza system komputerowy).
-
Opłaty naliczone za przetrzymywanie książek (w Bibliotece Głównej i bibliotekach wydziałowych) można uregulować na koncie bibliotecznym drogą elektroniczną (zakładka ,,blokady+wiadomości/naliczone opłaty" ---> "zapłać przez PayU") lub wpłacając należność na konto:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
BANK MILLENNIUM S.A. Warszawa,
43 1160 2202 0000 0000 6090 2062
w tytule przelewu nalezy podać: imię i nazwisko, numer karty bibliotecznej/albumu, opłata za nieterminowy zwrot / opłata za zniszczoną ksiażkę / wycena
Potwierdzenie przelewu należy niezwłocznie przesłać do Wypożyczalni na adres: wypozyczalnia@bu.umk.pl
- W przypadkach szczególnie uzasadnionych, Biblioteka może żądać zwrotu materiałów bibliotecznych przed ustalonym terminem lub zastrzec wcześniejszy termin ich zwrotu w chwili wypożyczenia.
Książki zagubione lub zniszczone przez czytelnika
- W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonej książki, czytelnik zobowiązany jest odkupić takie samo lub nowsze wydanie. Jeżeli nie jest to możliwe, czytelnik musi wpłacić kwotę pieniężną naliczaną i pobieraną w Wypożyczalni.
Czego nie wypożyczamy
Biblioteka nie udostępnia na zewnątrz:
czasopism,
materiałów wydanych przed 1960 r.
wydawnictw z księgozbiorów podręcznych znajdujących się w czytelniach, gabinetach, pracowniach,
książek z Wolnego Dostępu (I,II, III piętro), oznaczonych jaskrawoczerwonym paskiem,
zbiorów specjalnych tj. starych druków, rękopisów, cimeliów, rycin, map, druków ulotnych, mikrofilmów i nut (niektóre nuty mogą być wypożyczone po uzgodnieniu z kierownikiem sekcji Zbiorów Muzycznych)
dzieł rzadkich i cennych, a także o nietypowej formie wydawniczej,
książek z dużą ilością luźnych dodatków,
dzieł bardzo zniszczonych.
Regulamin udostępniania zbiorów