Aktualności DARIAH-PL Aktualności DARIAH-PL

Powrót

DARIAH Virtual Annual Event 2020: Scholarly Primitives - krótkie sprawozdanie

Konsorcjum DARIAH-EU, które wspiera budowę infrastruktury badawczej w obszarze humanistyki i sztuki, zorganizowało międzynarodową konferencję DARIAH VIRTUAL ANNUAL EVENT 2020: SCHOLARLY PRIMITIVES. Główna część obrad miała miejsce w dniach 10 - 13 listopada 2020 roku. Pierwotnie zaplanowana w Zagrzebiu w Chorwacji, ze względu na pandemię odbyła się w sieci. Organizatorów i uczestników wsparły nowe technologie, w postaci systemów do zarządzania konferencjami oraz komunikacji video. Teksty, plakaty i prezentacje opublikowane zostały w Zenodo, zaś #DARIAH2020 to hasztag na Twitterze.  

Temat konferencji stanowiło nowe ujęcie pojęcia "scholary primitives" (podstawowe działania badawcze "discovering, annotating, comparing, referring, sampling, illustrating and representing"), które miało wpływ na projektowanie cyfrowych narzędzi dla humanistów. Pierwszego dnia odbyły się sesje, w których odnoszono się, z perspektywy praktyki i teorii, do funkcji i zakresu "scholary primitives". Tematy dotyczyły m.in. samej natury humanistyki cyfrowej, ontologii metod i narzędzi badawczych z zakresu humanistyki i sztuki oraz naukowych wydań cyfrowych 3D. Na zakończenie dnia, wykład wygłosił badacz i bibliotekarz z University of Virginia - twórca pojęcia "scholary primitives" - John Unsworth.    

W kolejnych dniach sesje poświęcono historii cyfrowej, infrastrukturze, narzędziom i przepływom pracy. Odbyło się wiele intresujących wystąpień. Na przykład Stefan Buddenbohm z Göttingen State and University Library ukazał możliwości dopasowania dwóch infrastruktur badawczych (DARIAH-DE + CLARIN-D = CLARIAH-DE) i przedstawił CLARIN Virtual Language Observatory. Z kolei Michał Kozak z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zaprezentował, utworzone przy współpracy PCSS i Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, demo publicznie dostępnego, oferującego 3GB przestrzeni dyskowej i bazującego na OCR i IIIF, Wirtualnego Laboratorium Transkrypcji.  

Podczas #DARIAH2020 odbyła się także demonstracja SSH Open Marketplace. Intencją tego otwartego projektu jest pomoc badaczom z zakresu nauk społecznych i humanistycznych w odkrywaniu (kuratorowanych i zgodnych z kontekstem) narzędzi, zbiorów danych, materiałów szkoleniowych, przepływów pracy etc. Źródłem treści portalu jest m.in. Standardization Survival Kit (SSK) oraz TAPoR.  

 

 

Organizatorzy przygotowali również atrakcje i wydarzenia towarzysko-kulturalne, które mimo formy zdalnej, wywołały wiele radości. Podczas ostatniego wydarzenia rozstrzygnięto konkurs na najlepszy plakat i tekst referatu. Według zapowiedzi, przyszłoroczna DARIAH ANNUAL EVENT odbędzie się także "na odległość". 

 

Dominik M. Piotrowski