Aktualności Aktualności

Powrót

Wolności moja... Spotkanie z Katarzyną Tubylewicz

Biblioteka Uniwersytecka oraz Wydział Nauk Historycznych UMK serdecznie zapraszają na spotkanie z Katarzyną Tubylewicz i promocję jej najnowszej książki pt. Wolności moja. Książka o poszukiwaniu, które odbędzie się 16 stycznia 2025 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Głównej UMK (II piętro). 

 

Wolności moja. Książka o poszukiwaniu to reporterska podróż do po naszych wyobrażeniach wolności, opowieść o poszukiwaniu, traceniu i powracaniu do wolności. Wolność bywa trudnym wyborem, ale też pragnieniem. Często jest różnie pojmowana. W tej podróży towarzyszą nam m.in. Agnieszka Holland, Zlatan Ibrahimović, Piotr Ibrahim Kalwas, David Lagercrantz, Sławomir Sierakowski, pastorzy Kościoła Szwecji i szwedzka królowa Krystyna.

 

Katarzyna Tubylewicz - pisarka, kulturoznawczyni, dziennikarka i tłumaczka literatury szwedzkiej. Autorka cenionych reportaży o współczesnej Szwecji Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami, Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie, Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy oraz nie-przewodnika Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą. Napisała także kilka powieści: Własne miejsca, Rówieśniczki, Ostatnia powieść Marcela i kryminał Bardzo zimna wiosna. Pomysłodawczyni i współautorka antologii rozmów o czytelnictwie i jego promocji „Szwecja czyta. Polska czyta”. Ze szwedzkiego na polski Tubylewicz przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson, głośną trylogię Jonasa Gardella o AIDS w Szwecji Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek, kilka reportaży Macieja Zaremby, nominowany do nagrody Ryszarda Kapuścińskiego (także za przekład) reportaż Niklasa Orreniusa Strzały w Kopenhadze i wielką powieść szwedzkojęzycznego Fina Kjella Westö Niebo w kolorze siarki.  Prowadzi też warsztaty dla tłumaczy szwedzkiej literatury pięknej i warsztaty pisania „Musisz to opowiedzieć”. Była dyrektorką programową pierwszej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” oraz dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Jako dziennikarka współpracuje m.in. z Polityką, TokFM i Gazetą Wyborczą oraz ze szwedzkim pismem Kvartal. Od wielu lat praktykuje ashtangę jogę i jest jej nauczycielką. Mieszka w Sztokholmie.
 

Serdecznie zapraszamy!