Aktualności
Nowe nabytki Gabinetu Zbiorów Graficznych BU UMK
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ponownie wzięła udział w corocznej aukcji - Bydgoskiego Antykwariatu Naukowego. 50 już aukcja odbyła się 11.XII. 2021 r.
Dzięki licytacji udało się pozyskać do Gabinetu Zbiorów Graficznych kolejne cenne obiekty, uzupełniające doskonale naszą kolekcję.
Najcenniejszym dla nas obiektem z racji na specyfikę zbiorów, jest praca Zofii Urbanowicz (1915-1980) pt. „Riczka”. Sygnowany odręcznie ołówkiem drzeworyt z 1938 r , który uzupełnił naszą kolekcję grafiki wileńskiej okresu międzywojennego.
Zofia Urbanowicz, malarka i graficzka związana była z Wilnem. W latach 1933-1938 studiowała tam na Wydziale Sztuk Pięknych USB w pracowni Ludomira Sleńdzińskiego. Studia kontynuowała jako stypendystka w Paryżu. Do tej pory nie posiadaliśmy żadnych prac tej artystki!
Kolejną ciekawą grafiką jest ręcznie kolorowany drzeworyt Władysława Żurawskiego (1888-1963), pt. „Hucułka z konwią” z 1938 roku, który uzupełnia serię drzeworytów tego artysty znajdujących się w naszych zbiorach. Władysław Żurawski kształcił się w Krakowie, a następnie związał się ze Lwowem. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli lwowskich drzeworytników w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Motyw Huculszczyzny w drzeworytach artysty z lat trzydziestych, to jeden z wielu tematów jakimi interesował się Żurawski w swojej twórczości. Prace artysty ze zbiorów BU UMK zobaczyć można w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.
Do zbiorów trafił również ręcznie sygnowany rysunek wybitnego artysty malarza, pedagoga - profesora Bronisława Jamontta (1886 – 1957), „Krajobraz z chatą”. Artysta wykładał na Wydziale Sztuk Pięknych USB w Wilnie, a od 1945 osiadł w Toruniu, gdzie był współorganizatorem WSP na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Kolekcja nasza wzbogacana została również akwafortą niemieckiego malarza i grafika Waltera Leistikowa (1865–1908), urodzonego w Bydgoszczy, przedstawiciela impresjonizmu i założyciela Berlińskiej Secesji. Grafika pt.” Schlachtensee bie Berlin” pochodzi z 1902 roku i ukazała się jako dodatek w „Zeitschrift für bildende Kunst”.
Gromadzona od lat kolekcja „Copernicana” uzupełniona została sześcioma serigrafiami składającymi się na tekę z wizerunkami Mikołaja Kopernika, pt. „Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię” . Teka autorstwa Jana Lorenczuka (ur.1929), absolwenta ASP w Gdański, wydana została z okazji 500- lecia urodzin astronoma w 1973. Wśród prac znalazł się m.in. portret Mikołaja Kopernika z Konwalią oraz pomnik Kopernika w Toruniu i Warszawie.
Elżbieta Hudzik
Gabinet Zbiorów Graficznych