Aktualności Aktualności

Powrót

Nasze? Obce? Niczyje? Spotkanie z Profesorami Januszem Małłkiem i Włodzimierzem Zientarą oraz Janem Wyrowińskim i Waldemarem Mierzwą

Spotkanie z Waldemarem Mierzwą, tegorocznym laureatem Nagrody im. Biskupa Ignacego Krasickiego oraz dyskusja z udziałem Profesorów Janusza Małłka i Włodzimierza Zientary oraz Jana Wyrowińskiego na temat książki Waldemara Mierzwy Niczyje zakończy obchody XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek na UMK. 

Niczyje to opowieść o mieszkańcach miasteczka Dąbrówno, malowniczo położonego między jeziorami Dąbrowa Mała i Dąbrowa Wielka w powiecie ostródzkim (województwo warmińsko-mazurskie) obejmująca dwie relacje: Miasteczko (wydanie trzecie z 2014 r.) i  Miasteczko. Dziesięć lat później (2022). Pierwsza przedstawia losy tych, którzy w 1945 r. pozostali w Dąbrównie i jego okolicach, czyli przede wszystkim Mazurów, Żydów i Niemców, natomiast druga opisuje dzieje osób, które osiedliły się tam po wojnie, w gronie których jest sam Autor.

Waldemar Mierzwa - pisarz, publicysta, regionalista i społecznik. Jest absolwentem historii Uniwersytetu Warszawskiego. Z Mazurami związał się w roku 1983, obejmując funkcję dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Na początku XXI w. założył Oficynę Wydawniczą Retman w Dąbrównie, w której publikuje przede wszystkim książki poświęcone historii, kulturze i mieszkańcom Mazur i Warmii, przywracając pamięć o ich losach. Redaguje serie Moja Biblioteka Mazurska, Miniatury mazurskie i Miasta Dawnych Prus Wschodnich w Stu Ilustrowanych Opowieściach. To właśnie w serii Moja Biblioteka Mazurska ukazały się monografie Olsztynka, Rynu, Ostródy, Mikołajek, Dąbrówna oraz innych miast i miasteczek, a także zbiory podań i legend mazurskich, czy książka kucharska Smak Mazur. Oprócz prowadzonej z pasją działalności wydawniczej, Waldemar Mierzwa tworzy lokalne partnerstwa oraz organizuje wydarzenia kulturalne upamiętniające wydarzenia historyczne, jak odrestaurowanie zabytkowej kapliczki w Dąbrównie, akcja przywracania do wiejskich ogródków tradycyjnych kwiatów, czy cykliczna akcja „Zapalmy światełko Mazurom”. W 2021 r. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznał mu nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. 9 maja br. na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Waldemar Mierzwa otrzymał Nagrodę im. Biskupa Ignacego Krasickiego.  
Waldemar Mierzwa. Niczyje. Moja Biblioteka Mazurska. Nr 45. Dąbrówno: Oficyna Wydawnicza RETMAN, 2022

Na spotkanie zapraszamy 15 maja 2023 r. na godz. 13.00 do Biblioteki Uniwersyteckiej UMK (II piętro). Organizatorami wydarzenia są Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie w serwisie Facebook.