Aktualności Aktualności

Powrót

Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim... - promocja książki

Szanowni Państwo!

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Katedra Historii Doktryn Polityczno-Prawnych i Prawa Niemieckiego UMK oraz Instytut Pamięci Narodowej serdecznie zapraszają na spotkanie z dr. Maciejem Mazurkiewiczem i promocję jego książki pt. Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939-1945). Studium historycznoprawne, które rozpocznie się 2 września 2021 r., godz. 11.00 w sali nr 8 Biblioteki Głównej przy ul. Gagarina 13. Wydawcą książki jest Instytut Pamięci Narodowej.

Spotkanie z Autorem poprowadzą prof. dr hab. Danuta Janicka – kierownik Katedry Historii Doktryn Polityczno-Prawnych i Prawa Niemieckiego UMK oraz dr Alicja Bartnicka – asystent naukowy w Katedrze Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł UMK. Spotkanie będzie także transmitowane za pośrednictwem kanału UMK na platformie YOUTUBE: https://youtu.be/-DY6T7SCEfg 

Dr Maciej Jan Mazurkiewicz – doktor prawa i historyk prowadzący badania nad totalitaryzmem i okupacją ziem polskich podczas II wojny światowej. Skupia się na prawnomiędzynarodowej kwalifikacji zbrodni na Polakach w ujęciu studiów nad ludobójstwem (genocide studies). Interesują go też zagadnienia związane z prawem konstytucyjnym, dydaktyką historii oraz historią i kulturą wyżywienia (food studies). Jego pasją są literatura, podróże i nauka języków obcych. Dr Maciej Mazurkiewicz jest uczniem prof. Stanisława Salmonowicza i prof. Danuty Janickiej.

W swej publikacji Autor podjął próbę wykazania i uzasadnienia prawnomiędzynarodowej odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie popełnione w latach 1939-1945 na narodzie polskim oraz przeciwko odrodzonej Rzeczypospolitej. To interdyscyplinarne studium obejmuje także charakterystykę czynów państwa niemieckiego przeciwko Polakom odnoszących się do zbrodni ludobójstwa, stanowiąc uzupełnienie dotychczasowej luki badawczej. Obecnie w piśmiennictwie polskimi zagranicznym panuje bowiem mylne przekonanie o niezorganizowanym i jednostkowym charakterze zbrodni niemieckich na narodzie polskim, wskutek czego powstaje niezgodna z faktami narracja o masakrach. Rzeczywistość i konkluzje płynące z procesów norymberskiego i następczych wskazują jednak na celowość, planowość i konsekwencję w realizacji niemieckiej polityki ukierunkowanej na zagładę Polaków.  

Prof. dr hab. Danuta Janicka – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK, profesor nauk prawnych, kierownik Katedry Historii Doktryn Polityczno-Prawnych i Prawa Niemieckiego. W latach 1999-2002 prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK; w latach 2008-2012 – prorektor; w latach 2016-2020 senator UMK. Stypendystka niemieckich instytucji i organizacji: Instytutu Europejskiej Historii Prawa im. Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem (1991, 1992, 1994, 2013), DAAD (2013), Bawarskiej Kancelarii Państwowej (2014, 2015). W latach 2004-2020 członek Komisji Saskiej Akademii Nauk w Lipsku nadzorującej projekt "Prawo sasko-magdeburskie w Europie Wschodniej". Członek towarzystwa naukowego Historische Kommission zu Berlin. Prof. Janicka specjalizuje się w zakresie historii państwa i prawa sądowego Europy, szczególnie Polski i Niemiec. Zainteresowania naukowe koncentruje na historii prawa karnego i nauki prawa karnego, regionalnej historii ustroju i prawa (Pomorze, Chełmno, Toruń), dziejach Prus i prawa pruskiego, a także na ustroju i prawie Republiki Federalnej Niemiec. Za badania nad dawnym prawem niemieckim otrzymała w 2004 r. nagrodę imienia Eike – von – Repgowa, przyznawaną przez Nadburmistrza Miasta Magdeburga i Rektora Uniwersytetu im. Ottona von Guericke w Magdeburgu.     

Dr Alicja Bartnicka – absolwentka filologii polskiej z dziennikarstwem oraz historii (spec. studia polsko-niemieckie) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, asystent naukowy w Katedrze Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł na Wydziale Nauk Historycznych UMK. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się szeroko rozumiana historia Niemiec, zwłaszcza dzieje Trzeciej Rzeszy, systemów totalitarnych, ze szczególnym uwzględnieniem narodowego socjalizmu oraz włoskiego faszyzmu, historia II wojny światowej i niemieckiej okupacji w Polsce, stosunki polsko-niemieckie i polsko-żydowskie w XX wieku. Dodatkową płaszczyznę badań stanowi także historia kina i sposób prezentacji wątków historycznych w filmie. Stypendystka DAAD - Deutscher Akademischer Austauschdienst (dwukrotnie: 2017/2018 i 2020), Marion Dönhoff Stiftung, Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu oraz Jack, Joseph and Morton Mandel Center for Advanced Holocaust Studies przy United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie (na rok 2021). Od października 2019 roku realizuje projekt badawczy dotyczący żydowskich robotników przymusowych podczas II wojny światowej w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki. Laureatka trzyletniego stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych wybitnych uczonych u progu kariery naukowej.