Aktualności Aktualności

Powrót

Druki i rękopisy nowożytne nabyte na aukcji

Zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu wzbogaciły się w grudniu o dwa druki nowożytne. Pierwszy to rozprawa prawnicza toruńskiego historyka i burmistrza Jakuba Henryka Zerneckego (1672-1741) z czasu jego studiów prawniczych w Rostoku, a dedykowana władzom miejskim, burgrabiemu, radzie i ławie Torunia („Dissertatio Iuridica De Milite Desertore, quam Supremi Numinis Auspicio, Consensu Magnifici JCtorum Ordinis, In Alma Universitate Rostochiensi” [1698]). Po wydarzeniach związanych z tumultem toruńskim, wskutek których został najpierw skazany, a następnie ułaskawiony, wyjechał z Torunia i zamieszkał w Gdańsku. 

Druk drugi natomiast jest relacją z drugiego rosyjskiego oblężenia Kołobrzegu w 1760 r. podczas wojny siedmioletniej (1756–1763) autorstwa pastora i rektora Johanna Christiana Kneisela („Denkwürdigkeiten der zweyten Rußischen Belagerung von Colberg im Jahr 1760”). 

Obydwa druki zostały nabyte na aukcji Bydgoskiego Antykwariatu Naukowego 5 grudnia 2020 r. Biblioteka zakupiła także drobny fragment archiwum rodzinny Kruszyńskich i ich następców – Sczanieckich, których siedzibą do II wojny światowej była Nawra w powiecie toruńskim. Jest to zespół w sumie 11 dokumentów i listów rękopiśmiennych związanych z dziejami rodzin Kruszyńskich i Sczanieckich z lat 1721-1902. Znaczna część materiałów jest w języku polskim, dwa dokumenty są w języku niemieckim, a jeden w łacińskim. Najstarszą częścią tego zespołu jest dokument wystawiony przez króla Polski Augusta II z 1721 r. ze znakiem własnościowym "Nawra". Latem 1940 r. niemieckie władze okupacyjne zajęły Nawrę, a zgromadzone tam przez wiele pokoleń zbiory zostały wywiezione i uległy rozproszeniu. Obecnie główny zrąb archiwaliów z Nawry znajduje się w Archiwum Państwowym w Toruniu, natomiast kolekcja biblioteczna, wraz z kilkoma rękopisami, przechowywana jest w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. Nabyty fragment zbiorów rękopiśmiennych z Nawry jest cennym uzupełnieniem dotychczasowej kolekcji.

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Dok. 174, Akta prawno-majątkowe rodzin Kruszyńskich i Sczanieckich, XVII-XIX w.

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Dok. 174, Akta prawno-majątkowe rodzin Kruszyńskich i Sczanieckich, XVIII w.

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Dok. 174, Akta prawno-majątkowe rodzin Kruszyńskich i Sczanieckich, XVII-XIX w.

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Dok. 174, Akta prawno-majątkowe rodzin Kruszyńskich i Sczanieckich, XVIII w.