Aktualności Aktualności

Powrót

„Per aspera ad astra…” - spotkanie z prof. Lubow Żwanko

„Ojciec polskiej biologii”, „ukraiński Pasteur”, odkrywca szczepionki przeciw wąglikowi w Europie Wschodniej to bohater najnowszej książki autorstwa naukowców z Charkowa – prof. Lubow Żwanko i prof. Dmytra Kibkało. Publikacja Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822–1887) jest pierwszym w Polsce całościowym opracowaniem poświęconym życiu i działalności naukowej jednego z najwybitniejszych biologów XIX wieku, mikrobiologa, botanika, podróżnika. Jego życie to droga przez trudy i cierpienia do uznania, które zyskał m.in. dzięki genialnemu odkryciu w Charkowskim Instytucie Weterynaryjnym, przynosząc sławę swej nieistniejącej ojczyźnie.

O książce rozmawiać będą Autorka oraz prof. Jarosław Sobolewski – Kierownik Katedry Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK. 

Spotkanie rozpocznie się 14 marca o godz. 13.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w sali nr 8, a jego organizatorami są Wydawnictwo Naukowe UMK, Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt WNBiW UMK oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. 

 

Prof. dr hab. Lubow Żwanko – historyk, kierownik Centrum Muzealnego, profesor Katedry UNESCO i Ochrony Socjalnej Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie, stypendystka programu POLONISTA (NAWA) realizowanego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Zainteresowania naukowe prof. Żwanko obejmują uchodźstwo I wojny światowej, społeczne aspekty Ukraińskiej Rewolucji 1917–1921, procesy migracyjne XX–XXI wieku, historię Polonii Charkowa i Polaków na terenach Ukrainy Wschodniej, historię dyplomacji polskiej, a także historię medycyny weterynaryjnej. Uczestniczyła w szeregu międzynarodowych projektów naukowych (Wielka Brytania, Niemcy, Polska). Jest autorką ponad 170 prac naukowych wydanych m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, w Polsce, Niemczech, Rosji, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii. 

 

Prof. dr hab. Dmytro Kibkało - profesor Katedry Chorób Wewnętrznych i Diagnostyki Klinicznej Zwierząt Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie, ekspert Narodowej Agencji Zapewnienia Jakości Edukacji Ukrainy, członek komisji eksperckiej ds. oceny prac uczestniczących w konkursie o Nagrodę Gabinetu Ministrów Ukrainy na rzecz rozwoju i wdrażania innowacyjnych technologii. Prof. Kibkało specjalizuje się w chorobach wewnętrznych zwierząt, biochemii klinicznej weterynaryjnej oraz historii weterynarii. Jest autorem lub współautorem publikacji dotyczących diagnostyki i profilaktyki chorób wewnętrznych zwierząt różnych gatunków, a także wybitnych polskich lekarzy weterynarii XIX–XX wieku wydanych na Ukrainie, w Polsce i USA. Był pomysłodawcą odsłonięcia tablicy upamiętniającej polskich lekarzy weterynarii, założycieli Charkowskiej Szkoły Weterynaryjnej oraz licznych upamiętniających ich jubileuszowych wydarzeń.